Zubni most: vrste, procedura, cena, trajanje

Zubni most je jedna od najčešćih protetskih procedura i namenjena je nadoknadi nedostajućih zuba.

Ova vrsta proteze se koristi kako bi se nadoknadila praznina između zuba, vraćajući funkcionalnost i estetiku pacijentovog osmeha.

Zubni most može biti idealno rešenje za one koji su izgubili jedan ili više zuba zbog karijesa, povreda ili bolesti desni.

Zubni most

U ovom članku ćemo detaljno objasniti šta je zubni most, kako funkcioniše, koje vrste mostova postoje i koje su koristi ove stomatološke intervencije.

Šta je zubni most?

Zubni most je fiksna stomatološka proteza koja se koristi za popunjavanje praznina nastalih gubitkom zuba.

Most se sastoji od veštačkih zuba, koji su pričvršćeni na prirodne zube ili zubne implante sa obe strane praznine.

Na taj način, zubni most „premošćuje“ prostor između zuba i omogućava pacijentu da normalno jede, govori i osmehuje se, kao i da održi pravilno poravnanje zuba.

Mostovi su obično izrađeni od materijala kao što su porcelan, keramika, metal ili cirkonijum, i za razliku od zubnih proteza, trajno su fiksirani u ustima.

Vrste zubnih mostova

Postoje četiri osnovne vrste zubnih mostova, a koji će vam stomatolog preporučiti zavisi od toga koji su zubi pogođeni i od stanja vašeg oralnog zdravlja.

Tradicionalni fiksni most

Najčešća vrsta mosta, tradicionalni fiksni most, koristi cement za pričvršćivanje veštačkog zuba (ili više zuba) na dva zdrava nosača, koji su opremljeni krunicama.

Ovaj tip mosta obično je izrađen od metala, porcelana ili cirkonijuma. Stomatolog će vam pomoći da izaberete materijal koji najbolje odgovara vašoj situaciji, uzimajući u obzir koliko zuba treba da se zameni i gde se zubi nalaze.

Tradicionalni mostovi su veoma stabilni i trajni, ali zahtevaju brušenje prirodnih zuba kako bi se postavili krunice.

Viseći zubni most (Cantilever)

Viseći most se razlikuje od tradicionalnog po tome što je pričvršćen za samo jedan nosač, umesto za dva. I dalje se postavlja krunica na nosač, ali se koristi kada nema zuba s druge strane praznine.

Zbog nedostatka potpore s jedne strane, konzolni most može biti manje stabilan i nije preporučljiv za zadnje zube, gde su sile žvakanja jače.

zubni most slike

Maryland most za zube

Ovaj tip mosta često se koristi za zamenu zuba u prednjem delu usta, gde je sila žvakanja manja.

Zubi nosači nisu pokriveni krunicama, već se povezuju sa veštačkim zubom pomoću metalnih ili keramičkih „krila“, koja se postavljaju na poleđinu zuba, čime se čuva estetski izgled osmeha.

Ova vrsta mosta nije toliko stabilna kao tradicionalni most i koristi se samo u specifičnim slučajevima.

Most na implantima

Most sa implantima je moderna opcija koja koristi zubne implante kao potporu za veštačke zube. Implantati se postavljaju direktno u kost vilice, što omogućava stabilniju i dugotrajniju zamenu zuba.

Ova opcija je posebno korisna kod pacijenata koji nemaju dovoljno prirodnih zuba za podršku tradicionalnim mostovima.

Ko je dobar kandidat za zubni most?

Ako imate prazninu između zuba zbog gubitka jednog ili više zuba, a preostali zubi su zdravi i dovoljno jaki da podrže most, onda ste potencijalni kandidat za zubni most.

Zubi koji se nalaze sa obe strane praznine (nosači) moraju biti dovoljno jaki i zdravi da podrže most. Ako su ovi zubi oštećeni ili slabi, vaš stomatolog može preporučiti druge opcije, poput zubnog mosta na implantima.

Kvalitetna oralna higijena i zdrave desni su važni za uspešno postavljanje mosta. Ako imate aktivne bolesti desni, prvo ćete morati da rešite te probleme pre nego što postavite most, jer oštećene desni mogu oslabiti oslonac mosta.

Stomatolog će proceniti vaš specifičan slučaj i preporučiti najbolje rešenje na osnovu stanja vaših zuba, desni i vilice.

Kako izgleda procedura izrade zubnog mosta?

Procedura izrade zubnog mosta sastoji se od nekoliko ključnih faza koje zahtevaju pažljivo planiranje i saradnju između stomatologa i pacijenta.

Pregled i planiranje

Pre nego što se započne procedura, stomatolog obavlja detaljan pregled usne šupljine. Tokom ovog pregleda procenjuje se stanje zuba, desniju i kostiju vilice.

Takođe se uzimaju rendgenski snimci kako bi se proverilo stanje korena zuba i strukture kosti.

Na osnovu ovih informacija, stomatolog procenjuje da li su prirodni zubi dovoljno jaki da podrže zubni most ili je potrebna ugradnja implanata.

Ako je pacijent kandidat za most, stomatolog će objasniti koju vrstu mosta preporučuje (tradicionalni, viseći, most sa implantima ili Maryland most).

Priprema zuba

U ovoj fazi, zubi koji će služiti kao nosači za most, odnosno susedni zubi, moraju se pripremiti. Ova priprema uključuje brušenje zuba kako bi se napravilo mesto za postavljanje krunica na njih.

Brušenje je potrebno, jer ti zubi služe kao „sidrišta“ koja drže most na mestu.

Ako je pacijent kandidat za most sa implantima, u ovoj fazi bi se postavili zubni implanti. U tom slučaju, vilica će morati da se oporavi i integriše implante, što može trajati nekoliko meseci.

Uzimanje otisaka

Nakon brušenja zuba, stomatolog uzima otisak vilice. Ovaj otisak služi kao model za izradu prilagođenog zubnog mosta.

Otisci se mogu uzeti tradicionalnim silikonskim materijalima ili pomoću digitalnog skenera.

U nekim slučajevima, stomatolog može koristiti privremeni most kako bi zaštitio izbrušene zube dok se trajni most izrađuje u laboratoriji.

Izrada zubnog mosta

Otisak zuba se šalje u zubotehničku laboratoriju gde se izrađuje most.

Zubni tehničar koristi materijale kao što su metal, porcelan, ili kombinaciju porcelana i metala kako bi izradio most koji će odgovarati prirodnim zubima pacijenta u smislu boje, oblika i veličine.

kako izgleda most za zube

Dok se most ne napravi, pacijent može nositi privremeni most kako bi mogao normalno da funkcioniše, štiteći pripremljene zube od oštećenja ili nelagodnosti.

Postavljanje zubnog mosta

Kada je trajni most gotov, pacijent dolazi na drugu posetu stomatologu. Stomatolog prvo uklanja privremeni most i postavlja trajni most.

Tokom ove faze, stomatolog proverava da li most pravilno leži, da li odgovara zagrizu i da li se pacijent oseća udobno.

Ako je sve u redu, most se cementira na predviđeno mesto. U nekim slučajevima stomatolog može odlučiti da privremeno pričvrsti most kako bi proverio udobnost i funkcionalnost pre nego što ga trajno cementira.

Koliko zuba može biti na mostu?

Jedno od čestih pitanja koje pacijenti postavljaju odnosi se na broj zuba koji se mogu zameniti zubnim mostom.

Broj zuba koji može biti zamenjen zubnim mostom zavisi od tipa mosta i zdravlja susednih zuba.

Za Maryland most najidealnije je zameniti jedan zub, jer to pruža najveću stopu uspeha.

Kada je reč o tradicionalnim mostovima, uobičajeno je da se zamenjuje 1 do 3 zuba.

Međutim, moguće je zameniti i više zuba, pod uslovom da postoje dovoljno jaki i zdravi zubi koji mogu služiti kao potporni stubovi za most.

Kod mostova koji se oslanjaju na zubne implantate, moguće je zameniti čak i veći broj zuba jer implanti obezbeđuju čvrstu i stabilnu osnovu za most.

Da bi pacijenti dobili tačne informacije o opcijama koje su im dostupne, neophodno je da se posavetuju sa stomatologom i prođu kroz detaljan stomatološki pregled.

Koliko traje most na zubima?

Zubni mostovi obično traju između 5 i 15 godina, a uz pravilnu oralnu higijenu i redovne stomatološke preglede, mogu trajati i duže, čak i do 20 godina.

Najbolji način da izvučete maksimum iz svog zubnog mosta je da se brinete o njemu.

Održavanje dobre oralne higijene ključ je dugotrajnog zdravlja vaših zuba i zubnog mosta. Redovno čišćenje preostalih zuba pomaže da oni ostanu snažni i zdravi, što je važno za stabilnost mosta.

Kao i kod prirodnih zuba, most treba prati i čistiti koncem najmanje dva puta dnevno. Vaš stomatolog će vas uputiti u ispravnu tehniku čišćenja koncem i oko mosta kako biste sprečili nakupljanje plaka.

Koliko košta most za zube

Cena zubnog mosta u Srbiji može se razlikovati u zavisnosti od različitih faktora, uključujući materijal mosta, složenost slučaja, i lokaciju stomatološke ordinacije.

Evo približnih cena za različite tipove zubnih mostova u Srbiji:

Tradicionalni fiksni most

Porcelan ili cirkonijum: Od 20.000 do 40.000 RSD po krunici. Cena za most sa 3 zuba može biti između 60.000 i 120.000 RSD.

Metal-porcelan: Od 12.000 do 25.000 RSD po krunici. Cena za most sa 3 zuba može biti između 36.000 i 75.000 RSD.

Most podržan implantima

Cirkonijum ili porcelan: Od 60.000 do 100.000 RSD po implantu, što može značiti ukupnu cenu od 180.000 do 300.000 RSD za most sa 3 zuba.

Maryland most je često skuplji zbog specijalne tehnike izrade i postavljanja, pa može koštati od 30.000 do 60.000 RSD.

Cene mogu varirati zavisno od grada i specijalizacije ordinacije. Veći gradovi kao što su Beograd ili Novi Sad često imaju više cene zbog viših troškova poslovanja.

Preporučuje se da se konsultujete sa stomatologom kako biste dobili preciznu procenu na osnovu vaših specifičnih potreba i stanja.

Najčešće postavljana pitanja

Evo odgovora na najčešće postavljana pitanja o zubnim mostovima:

Koliko traje izrada zubnog mosta?

Izrada zubnog mosta obično traje desetak dana. Proces počinje sa prvim sastankom kod stomatologa, gde se uzimaju otisci i pripremaju okolni zubi.

Zatim, nakon izrade privremenog mosta, sledeći sastanak uključuje postavljanje trajnog mosta.

Cela procedura može potrajati i do 3 sedmice, u zavisnosti od kompleksnosti slučaja i brzine izrade mosta u laboratoriji.

Da li ugradnja zubnog mosta boli?

Postavljanje zubnog mosta obično ne uzrokuje značajnu bol, jer se proces obavlja pod lokalnom anestezijom.

Međutim, pacijenti mogu osećati blagu nelagodnost ili osetljivost tokom ili nakon procedure, što je obično privremeno.

Kako se navići na zubni most?

Navikavanje na zubni most može potrajati nekoliko dana do nekoliko nedelja. U početku, može se osećati čudno ili neprirodno, ali većina ljudi se brzo prilagođava.

Preporučuje se da jedete mekšu hranu i izbegavate žvakanje na strani sa mostom dok se ne naviknete.

Kako se održava zubni most?

Održavanje zubnog mosta uključuje redovno pranje, čišćenje koncem i upotrebu antibakterijskog sredstva za ispiranje usta.

Važno je čistiti prostor između mosta i prirodnih zuba koristeći poseban konac za zube ili interdentalne četkice kako biste sprečili nakupljanje plaka i bakterija.

Takođe, redovne posete stomatologu za profesionalno čišćenje i pregled su ključne za dugotrajnu funkcionalnost mosta.

Zubni most se klima. Šta raditi?

Ako se vaš zubni most klima, to može biti znak da nešto nije u redu sa njegovim postavljanjem ili da postoji problem sa zubima koji ga podržavaju.

Prvo i najvažnije, obratite se svom stomatologu. Klimanje mosta može ukazivati na to da nije pravilno postavljen, da se olabavio ili da postoji problem sa zubima koji ga nose.
Dok ne dođete do stomatologa, izbegavajte žvakanje hrane na strani gde se most klima. Ovo može sprečiti dalja oštećenja i nelagodnost.

Noseći zubi mosta me bole. Šta da radim?

Ako osećate bol u zubima koji nose most, to može biti zbog nekoliko razloga, uključujući nepravilno postavljen most, prekomerni pritisak ili upalu desni.

Bol može nastati ako most nije pravilno postavljen ili ako pritiska na okolne zube na neadekvatan način.

Upala desni oko zubnog mosta može uzrokovati bol. Održavanje dobrih higijenskih navika i pravilno čišćenje može pomoći u smanjenju upale.

Bol u zubima koji podržavaju zubni most može ukazivati i na ozbiljnije probleme, pa je važno da se konsultujete sa stručnjakom kako biste pronašli rešenje i sprečili dodatne komplikacije.

Zaključak

Zubni most je efikasno rešenje za nadoknadu izgubljenih zuba, pružajući estetske i funkcionalne prednosti koje mogu značajno poboljšati kvalitet života.

Pomoću različitih vrsta mostova moguće je prilagoditi tretman specifičnim potrebama pacijenata i njihovom oralnom zdravlju.

Važno je napomenuti da je zubni most rešenje koje ne samo da popunjava prazninu uzrokovanu gubitkom zuba, već i pomaže u očuvanju funkcionalnosti žvakanja, govora i estetskog izgleda.

Ako imate bilo kakvih pitanja ili nedoumica u vezi sa zubnim mostom, obavezno se obratite svom lekaru kako biste dobili stručne stomatološke savete i prilagođene preporuke.

Proširite znanje:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *